Aylık Steam kullanıcı sayısı, PlayStation Network kullanıcı sayısına yaklaşıyor

Aylık Xbox Live kullanıcı sayısı ise bu iki platformun gerisinde kalmış durumda.

PC oyuncularının vazgeçilmez platformu olan Steam, yapılan yeni açıklamalara göre aylık 67 milyon, günlükse 33 milyon oyuncuya sahip. Bu rakamlar, tek başına bir şey ifade etmiyor olabilir. Bu yüzden sizlere PlayStation Network ve Xbox Live platformlarının kullanıcı rakamlarını da verelim: En son Sony açıklamalarına göre PSN, 70 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Xbox Live’da ise bu durum 53 milyon. Fakat akılda bulundurmakta fayda var, Valve ekibinden gelen bu rakamlar oldukça güncelken; Xbox Live ve PSN rakamları, Valve rakamları kadar güncel değil.

 

Steam hakkında daha önce, “PC oyuncularının en çok vakit geçirdiği platform olan Steam, kendisini tanıdığımızdan beri büyük bir marka idi belki ama bu marka, özellikle 2016 senesinden beri çılgınca büyüdü. Zaten 2016 senesinin başından bu güne kadar, en az 2 kez sizlere Steam üzerinde kırılan anlık oyuncu rekorlarını iletmiştik. Steam, o zamanlarda 13 milyon ile 14 milyon oyuncuya aynı anda ev sahipliği yaparak rekor kırmıştı. Yeni öğrendiğimiz istatistiklere göreyse, Valve ekibinin dijital oyun platformu, 2016 senesinin başından beri 27 milyon yeni oyuncu kazandı. Bu da demek oluyor ki, 2016 senesinin Ocak ayından beri, her ay boyunca platforma 1.7 milyon yeni kullanıcı geldi.” de demiştik.

Başka bir istatistik ise, “Valve ekibinin Casual Connect USA 2017 sırasında yaptığı bir sunum sırasında öğrendiğimiz bu bilginin biraz detayları da bulunuyor. Mesela Valve ekibine göre, yeni oyuncu demek; üyelik açıp, ücretli veya ücretsiz bir oyunu indirmeye başlamış olan demek. Mesela sadece üyelik açıp, hiçbir şey yapmadan bıraktıysanız hesabınızı, bu hesap yeni oyuncu sayılmayabilir. Peki, bahsi geçen bu 27 milyon oyuncu dünyanın nerelerinden geldi? İstatistiklere göre bu grubun %60 kadarı Kuzey Amerika ve Avrupa bölgelerinden geldi. Oyuncuların %17 kadarıysa Çin, Japonya ve Kore bölgelerinden geliyordu. Belli ki o taraflarda Tencent ekibinin platformu daha çok tercih ediliyor.” idi.