Dauntless nedir?

Her eve bir Dauntless şart.

Bildiğiniz üzere, çok yakın bir zamanda Dauntless bizlerle olacak. Bedava olarak oyuncularıyla buluşacak olan Dauntless‘ın alfa öncesi aşamasına katılma hakkı kazanan oyuncular, önümüzdeki hafta, yani 18 Ağustos 2017 tarihinde oyunun tadını çıkarmaya başlayabilecekler. Görüntüleri ile interneti süsleyecek olacak oyun hakkında henüz bir bilgiye sahip olmayan takipçilerimiz için, oyunu elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız. Fakat, bir özet isteyecek olursanız, Monster Hunter benzeri, fakat kendi orijinalliği de üzerinde olan bir yapım olduğu açıklamasını yaparız.

Peki, Dauntless tam olarak nasıl bir oyun?

Öncelikle Dauntless, arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz aksiyon ve rol yapma oyunu unsurlarını bir arada tutan bir yapım. Oyun içerisinde mahvolmuş bir dünyayı keşfedebilecek, güçlü silahlar dövebilecek ve en güzel kısmı da, vahşi dev yaratıkları avlayabileceğiz. İşin en güzel kısmı ise, sadece PC platformu için 2017 yılı içerisinde tam çıkışını gerçekleştirecek olan oyunun tamamen bedava olarak sunuluyor olması.

Oyun içerisinde karşılaşacağımız dev yaratıklardan da bahsetmeden geçmek olmaz elbette. Şu ana kadar oyun içerisinde karşılaşacağımız 4 adet farklı dev yaratık gösterildi. Sırasıyla isimleri Shrike, Drask, Embermane ve Pangar. Her bir düşmanın farklı farklı özellikleri ve zayıf noktaları bulunuyor, bize ve ekibimize düşen ise bu zayıf noktaları kullanarak, bizlere büyük bir tehlike olan dev yaratıkları alt etmek.

Avlanmak da bir yere kadar sonuçta, bir yerden sonra ister istemez yorulacak veya daha iyi ekipmanlar arayışına geçeceğiz. Tam da bu sebeple Ramsgate isimli bir yer bulunuyor. Sosyal merkez olarak tanımlanan Ramsgate‘e gittiğimizde, diğer avcılar ile tanışabilecek, üzerimizdeki ekipmanları geliştirebilecek veya yenisini, hatta daha iyisini üretebilecek, görevler seçebilecek be bizim dışımızdaki avcılarla etkileşime geçebileceğiz. Yani, Ramsgate belki de oyundaki en canlı ve sıcak olan yer olacak bizler için.

Dauntless içerisinde, oyunun kendine has bir hikaye de bizleri bekliyor olacak. Sonuçta bütün bu avlanmaların ve sosyalleşmelerin gerçekleştiği The Shattered Isles gayet yaşam dolu ve geçmişi olan bir yer. Bize düşen olay, bu dev yaratıkları alt edip geleceği şekillendirmek. Ayrıca, geleceği şekillendirirken de sıfırdan yarattığımız bir karakteri kullanacağız. Kendi zevkimize ve oyun tarzımıza göre karakterimizin silahları ile zırhları aracılığı ile yeteneklerini ayarlayabileceğiz. Eğer Monster Hunter ile haşır neşir olduysanız, kafanızda çoktan şekillenmiştir bile.

Monster Hunter ile henüz tanışmamış olan oyuncular da elbette vardır. Bu sebepten dolayı biz de sizler için oyundaki sınıf ve yetenek sistemi hakkında bilgi verelim. Öncelikle, Monster Hunter‘da olduğu gibi, Dauntless‘da da sınıf sistemi bulunmuyor ne yazık ki. Bunun yerine, kendi ürettiğiniz silahlarınızın size kazandırmış olduğu benzersiz yetenekler, saldırı tarzları, güçlü olduğu yönler ve zayıf olduğu yönler bulunuyor. Bu da, ekipman açısından sandıklarımızda çeşitlilik sağlayacağı ve her düşmana göre farklı ekipmanlar kullanacağımız anlamına geliyor.

Düşmanlar konusunda ise, sadece gösterilen 4 düşmanımız yok elbette. Geliştirici ekip tarafından gösterilen 4 dev yaratık, sadece bir başlangıç ve bizleri çok daha fazlası bekliyor olacak. Ayrıca, özel olarak isimlendirmiş, kendilerine has geçmişleri olan çok daha korkunç düşmanlar da oyun içerisinde biz oyuncuları bekliyor olacak. Yani, özel düşmanlar ve özel savaşlar da söz konusu.