DayZ, 4 sene ardından, beta sürecine geçiyor

Bir 4 sene de beta sürecinin bitmesini bekleriz. Sonra, tam bir oyun haline gelir DayZ.

İlk olarak 16 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen DayZ, çıktığı günden beri, yani 4 senedir, alfa sürecinde. Oyun, en başlarda bayağı aktif bir şekilde güncellenerek destekleniyordu fakat aradan zaman geçtikçe, güncellemelerin sıklığı azaldı. Geliştirici ekiplerden ayrılan oldu, en önemlisi de, oyunun yapımcısı bu projeyi terk etti. Tüm bunlar yaşandıktan sonra DayZ, açık dünya/zombi oyunlarının en kötü örnekleri arasında girdi. Steam üzerindeki incelemelerin de çoğunluğu şu an “Çoğunlukla Olumsuz.” seviyesinde. Her neyse, tam 4 senedir erken erişim/alfa sürecinde olan bu oyun, yeni güncellemesi ile beta sürecine giriyor.

Bohemia cephesinden gelen yeni açıklamalara göre şu an geliştirici ekip içerisinden küçük bir takım, 0.62 güncellemesi üzerinde çalışıyor. Bu güncelleme, yakın zamanda gelecek fakat oyunu beta sürecine bu güncelleme geçirmeyecek. Daha büyük bir takımın üzerinde çalıştığı, 0.63 güncellemesiile DayZ, beta sürecine geçecek resmi olarak. Oyunun geliştirici ekibinden bir isim, “0.62 güncellemesini aslında Nisan 2017 tarihinin 2. haftasında indirmeye sunacaktık fakat teknik problemler yaşadık. Bu yüzden 0.62 ve beta güncellemesi ile aynı anda çalışmak zorunda kaldık. Unutmayın, çok küçük bir takım şu an 0.62 güncellemesinde çalışıyor. Ekibimizin neredeyse tamamı BETA/0.63 güncellemesi için kolları sıvadı.” diyor bu konu hakkında.

Peki, DayZ şimdi beta sürecine geçince ne olacak? Yapılan açıklamalara göre geliştirici ekip, oyunun kodlama sistemini tamamen değiştiriyor çünkü oyunun geliştirilmesini engelleyen, en büyük engel, eski kod sistemi olarak gösteriliyor. Tabii kodların değişmesi ile yüzlerce değişiklik yaşanacak oyunda ve bu değişiklikler en fazla silah kullanımını ve yakın dövüş sistemini etkileyecek. Detaylı bilgilere ise çok yakın bir zamanda ulaşabileceğiz. Bakalım, 4 sene ardından beta sürecine giren bu oyun, tam çıkışını ne zaman gerçekleştirecek? Belki bir 4 sene daha bekleriz.