Project Scorpio, 4K/60 FPS oyun oynatırken, sisteminin yarısından biraz fazlasını kullanıyor

Doğal olarak Project Scorpio, PlayStation 4 Pro konsolundan daha güçlü oluyor.

Eurogamer ve Digital Foundry, Project Scorpio hakkında oldukça detaylı bilgiler yayımladı. Tabii bu bilgilerin yanında, konsolu denemeye giden çalışanın yorumları da bulunuyordu bu makalelerde. Bizlerin dikkatini ise, bahsi geçen konsolun oyun performansı ve PlayStation 4 Pro ile olan karşılaştırması çekti. Konsolun, PlayStation 4 Pro ile olan karşılaştırılmasına daha sonra değineceğiz. Bu yazımızda ise Project Scorpio konsolunun, 4K/60 FPS oyun oynatırken, sisteminin yarısından biraz fazlasını kullanıyor olmasını rapor edeceğiz.

Microsoft’un ofisine çağırılan Eurogamer çalışanı, davet edildiği o zamanlarda, konsol üzerinde bir oyun demosu gördü. ForzaTech isimli bu oyun teknoloji demosu, temelinde Forza Motorsport 6 oyun motoruna yapılan bir stres testiydi aslında. Bu stres testinde, maksimum sayıda araç, dinamik hava koşulları ve aklınıza gelebilecek diğer her şey aktifti ve Project Scorpio bu demoyu çalıştırırken hiç zorlanmadı.

Oyunun stres testi, Xbox One ile aynı grafiklere sahipti fakat doğal 4K ve 60 FPS değerinde çalışıyordu. Microsoft’un yeni nesil konsolu, oyunu bu şekilde çalıştırırken hiçbir şekilde zorlanmadı, FPS düşüşü yaşanmadı. Xbox One, bu demoyu 1080p olarak çalıştırırken, sisteminin %90 kadarını kullanıyordu ve Project Scorpio, aynı demoyu 4K/60 FPS oynatırken, kendi sisteminin sadece %60 ile %70 kadarını kullandı.

Ardından grafikler, PC üzerinde Forza Motorsport Apex’in ultra ayarına eşit bir ayara çekildi ve yine konsol hiçbir şekilde zorlanmadı. Yani, bu stres testinde, yüksek grafikler, 60 FPS ve doğal 4K çözünürlükte, konsol adeta bir canavar idi.

Tüm bu anlattıklarımız da demek oluyor ki, Microsoft’un yeni konsolu, Xbox One’ın oyunlarını doğal 4K çözünürlükte rahatça oynatabilecek güce sahip. Üstüne sistemde boş kalan alanlar da farklı şeyler için kullanılabilir. Mesela daha stabil ve daha iyi bir FPS değeri için veya tabii ki grafik iyileştirmeleri için. Bu durumda, konsolu PlayStation 4 Pro ile karşılaştırırsanız, Project Scorpio konsolunun kesinlikle yeni bir nesile ait olduğunu görebilirsiniz.