Project Scorpio fiyatı hakkında Eurogamer tarafından bir yorum geldi

Ayrıca Project Scorpio, Xbox One’dan %30 daha güçlü görünüyor.

Eurogamer ve Digital Foundry, Project Scorpio hakkında oldukça detaylı bilgiler yayımladı. Tabii bu bilgilerin yanında, konsolu denemeye giden çalışanın yorumları da bulunuyordu bu makalelerde. Bizlerin dikkatini ise, konsolun fiyatı, şekli gerçek adı hakkındaki yorumlar ve PlayStation 4 Pro ile olan karşılaştırması çekti. Konsolun, PlayStation 4 Pro ile olan karşılaştırılmasına daha sonra değineceğiz. Bu yazımızda ise Project Scorpio konsolunun, fiyatı, resmi adı, şekli ve çıkış tarihi hakkındaki şeylere değineceğiz.

Eurogamer’dan Microsoft’un ofisine davet edilen bir çalışan, dediğimiz gibi Project Scorpio hakkında birçok şey gördü. Öncelikle söylemek gerekir ki, Eurogamer çalışanının yorumlarına göre bu konsolun çıkış tarihi, şekli, fiyatı ve resmi adı, E3 2017 sırasında açıklanacak. Kendisi bu bilgileri biliyor olsa bile, şu an ne yazık ki bizlere veremiyor. Fakat bu çalışanın, konsolun fiyatı hakkında bir fikri var. Onun dediklerine göre, Project Scorpio çıkışını 500 dolar fiyat etiketi ile yapacak. Bu fiyat etiketi, Xbox One’ın çıkış fiyat etiketi ile aynı. Bu yüzden, biz biraz daha fazlası oluyor diye düşünüyoruz. Belki 550 dolar, belki de 600 dolar olabilir.

Bir diğer yandan ise içerik ortağımız olan Eurogamer sayesinde bu konsolun teknik özelliklerini öğrenmiş olduk. Açıklamalara göre bu konsolda 2.3GHz, 8 adet özel x86 çekirdek bulunuyor, 40 özel ünitelik, 1172MHz değerinde çalışan 6 Teraflop gücünde bir ekran kartı bulunuyor, öyle ki açıklanana göre bu ekran kartı inanılmaz hızlı çalışıyor. Bunların haricinde, 12 GB genişliğinde, GDDR5 bir RAM de konsolun içerisinde bizleri bekliyor. 1 TB değerindeki HDD ve 4K UHD Blu-ray yazıcıyı hiç söylemiyoruz bile.

İşte konsolun bu teknik özelliklerine bakıp, bir de Xbox One konsolunun teknik özelliklerine baktığımız zaman; Project Scorpio işlemcisinin, Xbox One işlemcisinden %30 daha güçlü olduğunu, Project Scorpio ekran kartının, yine Xbox One ekran kartından 4.5 kat daha güçlü olduğunu görebiliyoruz. RAM ise oldukça çılgın çünkü 12 GB değerindeki RAM’in 4 GB kadarı sisteme ayrılmış durumda. Geri kalan 8 GB ise oyunlar için oldukça yeterli. Öyle ki, oyunlara ayrılan 8 GB, Xbox One’dan 5 GB daha fazla yüksek. Yani efendim, Microsoft’un bu yeni nesil konsolu, gerçekten yeni bir nesil getirebilir Xbox One üstüne.